کنکور سراسری93×اخبار×سوال× ارشد×پیام نور

خبر کنکور× نمونه سوال پیام نور93×جدید ترین اخبار کنکور×مشاوره .مطالب مفید در مورد کنکور

ثبت‌نام کنکور دانشگاه آزاد92 آغاز شد

در پي تصويب حذف کنکور براي حدود 10 هزار کد رشته محل دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور و غير انتفاعي در کارگروه ماده (4) قانون پذيرش دانشجو، کنکور دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد تجميع شده و بنابراين ثبت‌نام کنکور دانشگاه آزاد نيز همزمان با ثبت‌نام آزمون سراسري از امروز از طريق سايت سازمان سنجش انجام مي‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس اطلاعيه منتشر شده در سايت سازمان سنجش، داوطلبان علاقمند به انتخاب کدرشته محل‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد بايد با مراجعه به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org در آزمون سراسري سال 1392 ثبت‌نام کنند.

داوطلبان رشته محل‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد مي‌توانند از امروز تا روز شنبه 25 آذر ماه از طريق سايت سازمان سنجش اقدام به ثبت‌نام کنند.

همچنين داوطلباني که در تاريخ مقرر موفق به ثبت‌نام نشوند، مي توانند از 30 بهمن ماه تا سوم اسفند ماه اقدام به ثبت‌نام کنند.

پذيرش بدون آزمون در سال دو بار انجام مي‌شود که ثبت‌نام براي ورودي مهرماه در نيمه دوم مرداد ماه و ثبت‌نام براي ورودي‌هاي نيمسال دوم در نيمه دوم دي ماه صورت مي‌گيرد.

کد رشته محل‌هاي بدون آزمون که پذيرش آنها از طريق سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد، شامل کد رشته محل‌ هاي علوم پزشکي نمي‌شود.

همچنين، ثبت نام براي کد رشته محل‌هاي بدون آزمون دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي توسط سازمان سنجش آموزش کشور و براي کد رشته محل‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي، توسط مرکز آزمون دانشگاه مذکور صورت مي پذيرد.

شايان ذکر است، ثبت‌نام و پذيرش رشته محل‌هاي آزموني دانشگاه آزاد اسلامي براي سال تحصيلي 93-1392 از طريق سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد گرفت و براي سال تحصيلي 93-1392 دانشگاه آزاد اسلامي ثبت‌نام و آزمون مجزايي نخواهد داشت.

سهميه‌هاي کنکور ۹۲

در آزمون سراسري سال 92 چهار سهميه مناطق، شاهد و ايثارگر، آموزگاران و بهياران وجود دارد و داوطلبان اين آزمون براساس شرايط خود مي‌توانند متقاضي يکي از اين سهميه‌هاي مصوب باشند.

*سهميه مناطق

شرکت کنندگان در آزمون سراسري سال 92 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصيلي سه سال آخر دوره متوسطه جزو يکي از سهميه‌هاي مناطق 1، 2 و 3 محسوب مي‌شوند و بر اين اساس داوطلبان متقاضي سهميه مناطق بايد قسمت مربوط در بند 16 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي را علامتگذاري کنند.

بر اساس مصوبه سي و پنجمين جلسه کميته مطالعه و برنامه‌ريزي کنکور سراسري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، فارغ‌التحصيلان و دانش‌آموزان دوره پيش دانشگاهي بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصيلي دوره پيش‌دانشگاهي، دو سال آخر دبيرستان و هنرستان (سال دوم و سوم دبيرستان يا هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي يا کار و دانش) جزو يکي از سهميه‌هاي مناطق 1، 2 و 3 محسوب مي‌شوند.

فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي کارداني پيوسته آموزشکده‌هاي فني‌وحرفه‌اي وزارت آموزش و پرورش که دوره پيش دانشگاهي را گذرانده‌اند، در آزمون سراسري سال 92 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصيلي سه سال آخر دوره دبيرستان و يا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبيرستان يا هنرستان)، که تحصيل کرده‌اند جزو يکي از سهميه‌هاي مناطق 1، 2 و 3 هستند.

*سهميه شاهد و ايثارگر

رزمندگاني که بر اساس ماده 1 و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذکور در آئين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي از تاريخ 31 شهريورماه سال 59 تا 31 شهريورماه سال 67 حداقل شش ماه متوالي يا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتي جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته‌اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذيربط(سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد کشاورزي) نسبت به تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران(سازمان بسيج مستضعفين) و يا وزارت جهاد کشاورزي مورد تائيد نهائي قرار گيرد.

داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، لازم است پس از تکميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان، نسبت به دريافت کد رهگيري 12 رقمي از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي که در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي در نظر گرفته شده است، درج کنند.

به گزارش خبرگزاري فارس، مناطق عملياتي بر اساس مصوبات شوراي عالي دفاع تعيين مي‌شود.

مدت حضور يا خدمت در جبهه سربازان و پاسداران وظيفه و همچنين تعهدات و مأموريت‌هاي خدمتي پرسنل وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي نظامي در جبهه و نيز طرح 6 ماهه دانشجويان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، حضور داوطلبانه تلقي نمي‌شود.

بسيجيان فعال و عادي پايگاه‌هاي مقاومت بسيج، مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌شوند.

فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلباني که پدر و يا مادر آنان تنها داراي مدت حضور در جبهه هستند) مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌باشند.

کد رهگيري 12 رقمي ارگان استفاده کننده از سهميه رزمندگان(حسب مورد سپاه پاسداران و نيروهاي مسلح)، براي هر آزمون و هر سال متفاوت است، لذا داوطلبان بايد براي هر آزمون، کد رهگيري جديد از ارگان ذيربط دريافت دارند.

جانبازان 25 تا 69 درصد، فرزند و همسر جانبازان 50 درصد و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنين فرزندان و همسران شهدا، مفقودين و اسرا و جانبازان 70 درصد و بالاتر و خانواده شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهيد) براي استفاده از سهميه مربوط بايد بر اساس ضوابط نسبت به تکميل بند مربوط در تقاضانامه ثبت‌نامي اقدام کنند.

گفتني است، اين قبيل داوطلبان بايد در فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي نسبت به علامتگذاري بند مربوطه اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از ثبت‌نام به ارگان بنياد شهيد و امور ايثارگران براي تأييد سهميه ارسال شود و نيازي به مراجعه به سايت ايثار ندارند.

آندسته از پرسنل کادر ثابت، پيماني و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران که از تاريخ 31 شهريورماه سال 59 تا 31 شهريورماه سال 67 حداقل 6 ماه پيوسته و يا 9 ماه ناپيوسته علاوه بر ميزان موظفي شرکت در عمليات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‌اند، با تأييد بالاترين مقام هر يک از نيروهاي مسلح (ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيروي انتظامي، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و ستاد کل نيروهاي مسلح) مي‌توانند از مزاياي اين قانون استفاده کنند.

براساس اين گزارش، اين قبيل افراد مي‌توانند ابتدا به واحدهاي تابعه مراجعه و فرم مخصوص استفاده از سهميه ايثارگران در آزمون مربوط را تکميل کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مورد تأييد نهايي قرار گيرد. اين قبيل داوطلبان لازم است ضمن علامتگذاري در بند مربوطه در تقاضانامه ثبت‌نامي نسبت به درج کد 12 رقمي پيگيري در محل مربوط نيز اقدام کنند.

خاطرنشان مي‌شود، جانبازان با درصد جانبازي حداقل 25 درصد و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد کشاورزي) مراجعه و با ارائه کارت جانبازي و يا آزادگي، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تکميل کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) و يا وزارت جهاد کشاورزي مورد تائيد نهائي قرار گيرند و در گزينش نهائي به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازي و يا مدت اسارت اضافه شود.

ضمنا اين قبيل داوطلبان نيازي به دريافت کد 12 رقمي رهگيري از سپاه پاسداران را ندارند.

داوطلبان استفاده کننده از سهميه‌هاي بنياد شهيد، سازمان بسيج مستضعفين و جهاد کشاورزي، در صورت عدم تأييد سهميه به واحدهاي تابعه شهرستان محل تشکيل پرونده ذيربط مراجعه کنند.

آن‌دسته از داوطلباني که با استفاده از سهميه شاهد و ايثارگر، يک بار در رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي روزانه آزمون سراسري (براي پذيرفته شدگان رزمنده از سال 1368 به بعد و براي پذيرفته شدگان سهميه شاهد از سال 1376 به بعد) پذيرفته شده اند، اعم از اينکه از رشته قبولي انصراف داده و يا در رشته قبولي ثبت‌نام کرده و يا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهميه مذکور را در آزمون سراسري را ندارند.

بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمين جلسه کميته مطالعه و برنامه‌ريزي کنکور، آن دسته از داوطلبان سنوات قبل که با استفاده از سهميه‌هاي شاهد و ايثارگر در رديف پذيرفته شدگان رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي شبانه و نيمه حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور، مؤسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي و يا دوره‌هاي مجازي (به جز دوره‌هاي روزانه در دانشگاه‌هاي دولتي) قرار گرفته‌اند، در صورت انصراف از رشته قبولي خود تنها يک‌بار، مجاز به استفاده مجدد از سهميه‌هاي مربوط در آزمون سراسري هستند.

بنابراين گزارش، فرزند و همسر جانبازان 25 تا 49 درصد پس از شرکت در آزمون، در صورتيکه مجاز به انتخاب رشته شوند، پس از دريافت کارنامه اوليه مي‌توانند نسبت به علامتگذاري بند مربوطه در فرم انتخاب رشته اقدام کنند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از انتخاب رشته به ارگان بنياد شهيد و امور ايثارگران براي تأييد سهميه ارسال شود.

بديهي است، اين قبيل داوطلبان در صورت داشتن ساير ضوابط و شرايط و کسب حدنصاب نمره علمي در ظرفيت باقيمانده سهميه شاهد (5 درصد) پذيرش مي‌شوند و همچنين اين داوطلبان نيازي به مراجعه به سايت ايثار نيز ندارند.

*سهميه آموزگاران

آموزگاران ديپلمه رسمي (قطعي ـ آزمايشي) يا پيماني که حداقل سه سال در مناطقي که آموزش و پرورش تعيين کرده است، خدمت کرده باشند و در حال حاضر نيز شاغل باشند، مي‌توانند براي استفاده از سهميه رشته تحصيلي راهنمايي و مشاوره دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي با دريافت فرم مخصوص از نواحي و يا مناطق آموزش و پرورش (مطابق فرم شماره 3 مندرج در صفحه 43 دفترچه راهنما) و نگهداري آن نزد خود از سهميه مزبور استفاده کنند.

لازم به ذکر است، پذيرفته شدگان رشته تحصيلي راهنمايي و مشاوره با سهميه آموزگاران، بورسيه وزارت آموزش و پرورش نخواهند بود.

داوطلباني که با توجه به ضوابط علاقه‌مند به استفاده از سهميه آموزگاران در رشته راهنمايي و مشاوره باشند، لازم است علاوه بر انتخاب يکي از سهميه‌ها، برحسب مورد وضعيت خود را با علامتگذاري قسمت مربوط در بند 24 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي مربوط تعيين کنند و مدارک لازم را نيز تهيه تا از اولويت اختصاص داده شده براي رشته ذيربط استفاده کنند.

*سهميه بهياران

بهياران دارنده ديپلم نظام قديم و يا نظام جديد (کار و دانش) مورد تأييد وزارت آموزش و پرورش که به حرفه بهياري اشتغال دارند، مي‌توانند با تهيه گواهي لازم از سازمان متبوع و نگهداري آن نزد خود منحصرا براي ورود به رشته پرستاري از سهميه بهياران استفاده کنند.

مطابق مصوبات سي و هفتمين جلسه شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي در تاريخ 6 مردادماه سال 87 اين مصوبه در آزمون سراسري سال 1392 براي آخرين سال اجرا مي‌شود.

دارا بودن مدرک پيش‌دانشگاهي براي دارندگان مدرک ديپلم بهياري نظام جديد(کار و دانش) و اشتغال به تحصيل در دوره پيش‌دانشگاهي به شرط فراغت از تحصيل تا تاريخ 31 شهريورماه سال 92 الزامي است.

داوطلباني که با توجه به ضوابط، علاقه‌مند به استفاده از سهميه بهياران در رشته پرستاري باشند، لازم است علاوه بر انتخاب يکي از سهميه‌ها، برحسب مورد وضعيت خود را با علامتگذاري قسمت مربوط در بند 24 فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي مربوط تعيين کنند و مدارک لازم را نيز تهيه کرده تا از اولويت اختصاص داده شده براي رشته ذيربط استفاده کنند

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم آذر ۱۳۹۱ساعت ۲۰:۷ بعد از ظهر  توسط محسن  |